Historie značky Trangia

Trangia byla založena Johnem E. Jonssonem v roce 1925. Již v raném věku se projevila jeho vášeň pro technologie a vynalézání. Odmítl žít jako farmář a rozhodl se se svým tchánem založit společnost, která je po celé generace leaderem švédského průmyslu zaměřeného na vařiče odolné větru.

Nejprve začali vyrábět hrnce z hliníku do domácností. Když pracujícím ve Švédsku v 30. letech začalo přibývat volného času a dovolené,  začala také růst poptávka po vybavení pro kempování. Proto se Trangia rozhodla zaměřit na vývoj produktů na vaření speciálně pro kempování.

V roce 1938 začali se svým otcem pracovat jeho synové, Olle a Erik. V roce 1951 byl vyvinut první prototyp vařiče Trangia a byl uveden na trh. Hlavní myšlenkou bylo vytvořit ucelený a kompletní systém spalování tekutého paliva tak, aby bylo spalování co nejefektivnější a také co nejjednodušší na použití. V roce 1970 se do společnosti Trangia připojili synové Erika, Bengt a Lennart. V současné době je Bengt generálním ředitelem a Lennart je zodpovědný za technický vývoj.

Společnost a její vynalézavost byly předávány z generace na generaci a v posledních letech začíná ve společnosti aktivně pracovat již 4. generace. Název Trangia je odvozen od vesnice Trång. John se rozhodl odstranit kroužek nad "a" a přidat "ia" jako "in aluminium" (v hliníku). Po celá desetiletí je jméno značky jedním z nejsilnějších na trhu s outdoor vybavením jak ve Švédsku, tak i v mezinárodním měřítku. Značka Trangia představuje dlouhodobé zkušenosti, perfektní zpracování a moderní design. Vařič Trangia byl během 60 let vyvíjen a vylepšován. Je stále vyráběn ve Švédsku, ve stejné vesnici, kde John E. Jonsson začal před 90 lety podnikat. Blízkost hor umožňuje praktické testy v nepříznivých povětrnostních podmínkách, což je přirozenou součástí podnikání. Detaily vařiče byly modernizovány a jeho  funkce byly optimalizovány, nicméně klíčem k úspěchu dnešního vařiče Trangia je stále jeho originální a geniální design.

Princip vařiče Trangia

Srdcem větru odolného vařiče je dvojitý chránící kryt. Větrací otvory v dolní části krytu jsou směřované tak, aby se zvýšila dodávka kyslíku do hořáku. Pokud je vítr příliš silný, vařič se otočí tak, aby byl udržován požadovaný plamen.

Hořák vařiče Trangia spaluje tekutý líh,  který je levný, bezpečný a snadno dostupný.  Kombinovaná pánev/poklička se může položit na horní části kotlíku, aby se urychlil ohřev a uspořilo palivo.

Vařič stojí stabilně na podpěrách, které jsou zapuštěny do horní části krytu proti větru. Když se používá pánev, podpěry se otočí vzhůru. Vařič Trangia lze použít také s plynovým nebo gelovým hořákem nebo s univerzálním hořákem, všechny lze nalézt v příslušenství Trangia.